võib, 2022

10mai(mai 10)15:0031juuli(juuli 31)20:00NÄITUS: TAIMEILLUSTRATSIOONE HISPAANIA EKSPEDITSIOONIDELT

Event Details

Alates 10. maist on kõigil huvilistel võimalus Tartu ülikooli botaanikaaias tutvuda Madridi Kuningliku Botaanikaaia kogudesse kuuluvate taimeillustratsioonide näitusega. Näitus tutvustab 18. sajandi teisel poolel korraldatud Hispaania teadusekspeditsioonide käigus tehtud illustratsioone Lõuna-Ameerika taimestikust.

18. sajandi teisel poolel alustas Hispaania teadusprogrammi, mis hõlmas teadusekspeditsioonide korraldamist, eesmärgiga uurida Ameerika loodust. Kokku korraldati seitse teaduslikku ekspeditsiooni, mille eesmärgiks oli muu hulgas “kirjeldada, üles joonistada ja moodustada nendes Lõuna-Ameerika osades avastatud taimede herbaarium”. Nendel ekspeditsioonidel osalenud Hispaania botaanikud ja kunstnikud lõid erakordsed käsikirjade, jooniste ja herbaariumide kogud, mida praegu säilitatakse Madridi kuninglikus botaanikaaias.

Hispaania teadusekspeditsioonidel osalenud kunstnike loodud illustratsioonide kogud moodustavad ainulaadse botaanilise pärandi mitte ainult nende teadusliku kasutuse, vaid ka kunstilise, ajaloolise ja kultuurilise väärtuse tõttu. 2010. aastal kanti need ka UNESCO Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna maailma mälu registrisse.

Näitus on valminud Hispaania suursaatkonna ja Madridi Kuningliku Botaanikaaia koostöös.

Näitus on avatud kuni 31. juulini ning seda saab külastada botaanikaaia piletiga: https://www.botaanikaaed.ut.ee/et/content/hinnakiri

Time

Võib 10 (Teisipäev) 15:00 - Juuli 31 (Pühapäev) 20:00

Location

Tartu ülikooli botaanikaaed

Lai 38

Organizer

Embajada de Españaemb.tallin.ofc@maec.es Liivalaia 13, 6ª planta

X